O mnie


Książki i słowo pisane (drukowane) to mój żywioł.
Od 2005 roku pracuję zdalnie jako redaktorka, korektorka, autorka, recenzentka, opracowałam kilka książek dla dzieci, opublikowałam szkice polonistyczne dla młodzieży (Biblioteka Gazety Wyborczej), zredagowałam ponad setkę publikacji z różnych dziedzin: literatura piękna, popularnonaukowa, literatura dziecięca, informatyka, przewodniki, poradniki, HR, giełda, ekonomia i finanse, prawo, filozofia, psychologia, pedagogika. 


Polonistka z tytułem nauczyciela dyplomowanego. Jestem absolwentką filologii polskiej. Pracowałam w szkolnictwie średnim i dla dorosłych. Jako egzaminator maturalny z ramienia OKE prowadziłam szkolenia dla nauczycieli polonistów w ramach nowej matury, pełniłam funkcję przewodniczącej komisji maturalnej na egzaminach zewnętrznych z języka polskiego. Po urlopie macierzyńskim związałam się z branżą wydawniczą, ale niewykluczone, że kiedyś powrócę do nauczania.

Nałogowo czytam. Kreatywnie redaguję. Piszę:
Recenzje... Prowadzę blog recenzencki: Pociąg do ksiąg
Moje impresje o książkach, publikowane w licznych portalach literackich, były wyróżniane i nagradzane w konkursach na najlepszą recenzję: w 2012 roku moja recenzja zatytułowana "Strategia Antonioniego" została wybrana przez Instytut Książki na  najlepszą Recenzję Roku 2012, moje teksty wielokrotnie doceniano w takich witrynach o książkach, jak  BiblioNETka, LubimyCzytać.pl, Afisz Kulturalny, Wydawnictwo Znak, Selkar, Świat Książki
Poezję... Zgromadziłam w swojej szufladzie drobne utwory poetyckie, od czasu do czasu publikowane (np. w podręczniku Zapraszam na słówko. Antologia tekstów kultury. Klasa IV – wyd. Mac Edukacja). Moje wiersze krążą w przestrzeni wirtualnej.

Ciągle się uczę... 
W 2011 r. ukończyłam warsztaty dziennikarskie Vademecum Redaktora organizowane przez Polskie Radio Białystok, w 2012 r. – studia podyplomowe w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. 

Jolanta Chrostowska-Sufa